Codeavour 2021 International, the biggest AI and coding competition for students has ended successfully. During this edition, We made 500+ School Partners, 60+ Training Partners and 15+ Community partners. With the collective efforts of all collaborators, 68000+ Teams from 65+ Countries registered for the competition, learned  AI & Coding concepts via free boot camps and thousands of unique AI & Coding projects were submitted by young students to make the world a better place with there awesome AI and coding skills. Here are the awesome winners of the competition.

THE GLORIOUS WINNERS

Prize: Lenovo Ideapad Laptop + Gold Medal + Certificate + Codeavour T-shirt

TEAM: THE WARRIOR HERO

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Arjun Venkataramanan Gayathri
Country: India

TEAM: Abdulrahman Sataa

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Abdulrahman Sataa
Country: Iraq

TEAM: sMile

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Samriddhi Kori
Country: India

STUNNING FIRST RUNNER-UP

Prize:  Lenovo HD M10 Tablet + Silver Medal + Certificate + Codeavour T-shirt

TEAM: Sana Code

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Sana Al_Ashqar
Country: Palestine

TEAM: smartgirl

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Stella Shakoori
Country: Iraq

TEAM: rflmadhav123

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Madhav D. Bhayani
Country: India

TEAM: Dwan of future

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Manasvini Rajkumar
Country: India

TEAM: Leen Robo

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Leen Alfityani
Country: Jordan

TEAM: The Tech Savvy

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Suhaan Aneja
Country: India

AMAZING SECOND RUNNER-UP

Prize: Quarky AI Ultimate Kit + Bronze Medal + Certificate + Codeavour T-shirt

TEAM: Smart Kid

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Yaseen Mohamed
Country: Egypt

Team: AI Explorer

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Vihaan Noothi
Country: United States of America 

TEAM: Coder astronauts

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Aromal Ajai Nair
Member 2: Vaibhav P.D
Country: India

TEAM: Hriday Garud

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Hriday Garud
Country: United Arab Emirates

TEAM: the future programmer

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: abderahman habi
Country: Algeria

TEAM: vinelya

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Vinelya N
Country: India

TEAM: nature guardians

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: yassine tira
Country: TUNISIA

TEAM: AI TEAM

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Angkurn Tanasittikun
Member 2: Audsadakorn Udomphol 
Country: Thailand

TEAM: BookHealth

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Aarav Sachdeva
Country: India

TEAM: MASK-IT-UP

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Sathya Ganesan
Member 2: Gaurinandan Kannappan
Country: United States of America 

TEAM: She can-sure

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Rose Habib
Country: Syrian Arab Republic

TEAM: pharma doctor

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Hssan Kordoghli
Member 2: Yassine Ben Slimène
Country: Tunisia

TEAM: KKIS_ AI Coders

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Joud Akkad
Member 2: Abdullah Algain
Country: Saudi Arabia 

TEAM: Bulls Eye

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Advit Ranawade
Country: India

TEAM: FUTURE TECHIES

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Sandip Lakshman
Member 2: Navneeth M V
Country: India

SunFounder Best Hardware Project

Prize: Sunfounder Robotics Kits + Certificate + Codeavour T-shirt

TEAM: The Innovators

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Lamar Ahmed 
Member 2: Hummam Ahmed
Country: Jordan

TEAM: Grace

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Neev Doshi
Country: India

TEAM: Legends Coders

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Soham Laladia
Country: India

TEAM: SNK AI TEAM

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Günes İkizceli
Member 2: Zeynep Karakusoglu
Country: Turkey

TEAM: manalrobo

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Jehad Yasin
Member 2: Bara Hammadeh
Country: Jordan

TEAM: Musta and Abd

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Mustafa Tomeh
Member 2: Khader Awwad
Country: Palestine 

Hero People's Choice Award

Prize: Premium Hero Geared Cycle + Certificate + Codeavour T-shirt

TEAM: The Geniuses

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Hala Abbara
Country: Egypt

TEAM: FutureIntelligence

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Acil Belhadef
Country: Algeria

TEAM: 7798099765_TR

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Trusha Gurudas Naik
Country: India

Blix Out of the Box Idea

Prize: Blix Boffin II Kit + Certificate + Codeavour T-shirt

TEAM: little Champ

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Parekh Mann
Country: India

TEAM: energy force

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Mohamad Kara Bilo
Country: Saudi Arabia 

TEAM: robotaniya

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Taniya Singh
Country: India

Consolation Prizes

Prize: Quarky AI Innovator Kit + Certificate + Codeavour T-shirt

TEAM: Green Daphne Laurel

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Thendral Pavithra Sivasankar
Member 2: Zoya Qureshi
Country: Qatar

TEAM: Phiraya Grud-In

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Phiraya Grud-In
Country: Thailand

TEAM: The Pakerti

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Almira Nindya Pakerti
Country: Indonesia

TEAM: The Bright Star

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Alia Ahmed
Country: Egypt

TEAM: lion king

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Mariem Mohammed
Country: Egypt

TEAM: jivika2011

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Jivika Kaur
Country: India

TEAM: Dangerkitty

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: ChenKai Fu
Country: Singapore 

TEAM: george

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: george said
Country: Palestine 

TEAM: Vcodez4future

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Varshika Karthikeyan
Country: Dubai

TEAM: Lucky Duckies

GROUP 1 (7 YEARS - 10 YEARS)

Team Details

Member 1: Areebah Anwar
Country: India

TEAM: Innovative Scientists

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Yash Drolia
Country: India

TEAM: TEAM TECH

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Naiya Patel
Member 2: Prince Patel
Country: India

TEAM: EYES ON AI

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Siddharth Boddula
Country: India

TEAM: Omarx

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Omar Owais
Country: Palestine 

TEAM: Raghav Mukhija

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Raghav Mukhija
Country: India

TEAM: Morse Coders

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Shreyas SS
Country: India

TEAM: Nanosoft

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Mariam Qanazea
Country: Palestine 

TEAM: SparkingMinds

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Ahmed Khan
Country: India

TEAM: Coding Whizz

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Maryam Khan
Country: Dubai

TEAM: AI Lovers

GROUP 2 (11 YEARS - 14 YEARS)

Team Details

Member 1: Navya Madhu
Country: India

TEAM: HAZ-BRO

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Hamzah Elywe
Country: Jordan

TEAM: Muneer

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Muneer AL Ajjouri
Country: Jordan

TEAM: KKIS-Knights of Robots

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Lama Ashy
Member 2: Gehad Gad
Country: Saudi Arabia 

TEAM: Genesis 14

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Eslam Ebrahim
Country: Egypt

TEAM: Code brigade

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Haneen Turkieh
Member 2: Siwar Damra
Country: Palestine 

TEAM: Alyp22

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Alif Fadlillah
Country: Indonesia 

TEAM: Ibraheem

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Ibraheem Diab
Country: Palestine

TEAM: Yasmeen-Purpose

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Yasmeen Jalloud
Country: Palestine

TEAM: MOHIT BHARDWAJ

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: mohit Bhardwaaj
Country: India

TEAM: Ambitious

GROUP 3 (15 YEARS - 18 YEARS)

Team Details

Member 1: Fares Mohammed
Country: Egypt

Best Academic Partners

Robotna Space

Zila Parishad Primary School Lonikand

Al-Jazari Robotics School

Dehli Public School Bopal

Springdales School Pusa Road

Air Force School Bangalore

DAV CENTENARY PUBLIC SCHOOL PASCHIM ENCLAVE

KANCHI SRI SANKARA ACADEMY MATRIC HIGHER SECONDARY SCHOOL

SPIC Nagar Higher Secondary School

Genesis International School

CREATIVE LEARNING ACADEMY

Best Teacher Coordinators

Mohammad Hatahet, Jordon

Deepak J Pithadia, India

Saania Sayed, India

RAJESH KUMAR P, India

BOULKOUR HOUSSEM EDDINE, Algeria

Rita Tyagi, India

Nadia Meera, Iraq

SURAJ TIWARI, India

Sajedah, Palestine

Salwa Mamdouh Kamel, Egypt

Tareq Sartawi

Codeavour 2021 State Level Prizes

Coding And Robotics Education in Schools Scheme(CARES), PMU-DTE Goa, the Education Partner for Codeavour 2021 is on mission to develop computational and design thinking skills along with programming integrated into the school level education for the State of Goa to prepare students for the demands of the 21st-century digital world. Hence, all associated students from class 6th to 8th were provided with an opportunity to participate in Codeavour 2021 International, here are awesome state level winners from Goa. 

State Level CHAMPIONS

Prize: Quarky Mars Rover kit + Gold Medal + Certificate + Codeavour T-shirt

Class - 6th

Team Details

Member 1: Misssavitagokuldasghadi
Country: India

Class - 7th

Team Details

Member 1: Nidhi Govind Gaonkar
Country: India 

Class - 8th

Team Details

Member 1: Vighnesh Nauso Shetye
Country: India

State Level FIRST RUNNER-UP

Prize: Quarky AI Ultimate Kit + Silver Medal + Certificate + Codeavour T-shirt

Class - 6th

Team Details

Member 1: Kalekar Aditya Deepak
Country: India

Class - 7th

Team Details

Member 1: Aryan Nilesh Naik
Country: India 

Class - 8th

Team Details

Member 1: Noel Domnic Valadares
Country: India

State Level SECOND RUNNER-UP

Prize:  Quarky AI Innovator Kit + Bronze Medal + Certificate +  Codeavour T-shirt

Class - 6th

Team Details

Member 1: Sanvi Vandesh Raikar
Country: India

Class - 7th

Team Details

Member 1: Dessai Sreyash Sandeep
Country: India 

Class - 8th

Team Details

Member 1: Rabiya banu pathan
Country: india

Appreciable Performances

Team Details

Member 1: Nisarga Jagdale
Country: India

Team Details

Member 1: Sayema Shaikh
Country: India 

Team Details

Member 1: Vinayak Sonin
Country: india

Team Details

Member 1: Haya Tarakji
Country: Syria

Team Details

Member 1: Layan Al-Dibo
Country: Syria

Team Details

Member 1: Amish Sherlekar  
Country: india

Team Details

Member 1: Sakshi Kedia
Country: India

Team Details

Member 1: Madiha Javed
Member 2: Sarah Javed
Country: United Arab Emirates